top of page

הסיפור היהודי
בעקבות ההיסטוריה היהודית בספרד מאז ועד היום

סיור במנהרת הזמן אל העיר העתיקה והרובע היהודי של ברצלונה

ספרד.jpg

בעקבות ההיסטוריה היהודית

עדויות ליהודים בספרד יש מתקופת חורבן בית שני.

לאורך השנים הקהילה היהודית בספרד ידעה עליות ומורדות כשבמשך שנים רבות, ובעיקר בתקופת השלטון המוסלמי בספרד- הקהילה היהודית פרחה ושגשגה.

שיא פריחתה היה במאה ה-13, הידועה כתקופת תור הזהב,  תקופה שהתאפיינה בהתפתחות וצמיחה רוחנית, קבלית, דתית וכלכלית, ורבנים חשובים שימשו בתפקידי מפתח והשפיעו על חיי החברה הספרדית, ועל ההיסטוריה כולה.


במאה ה-14 מצבם של יהודי ספרד הלך ודעך בעקבות התחזקות הדת הקתולית ומעמד הכנסייה, ולבסוף נסתם על גורלם הגולל עם התפתחות האינקוויזיציה וצו הגירוש בהוראת המלכים הקתולים פרדיננד ואיזבל.
משם, נדדו היהודים ברחבי העולם, פיתחו וחיזקו את התרבות והכלכלה המקומית בכל מקום אליו הגיעו.

 

אז מי היה הרמב״ן? כיצד תרמו היהודים לכלכלת ספרד בתקופת ימי הביניים, ומה זה בכלל אומר תור הזהב?
מה היה חלקם של היהודים במפגש התרבותי המרתק שבין האיסלאם לנצרות בספרד?
האם נותרו בתי כנסת פעילים מהתקופה שקדמה לצו הגירוש? כיצד היהודים האנוסים המשיכו לקיים בסתר את מצוות היהדות מפני הנוצרים? האם קולומבוס היה יהודי? כיצד היהודים מצאו עצמם כפיראטים נועזים? והאם קיימת קהילה יהודית בברצלונה כיום? 
כל זה ועוד תגלו בסיורינו ״הסיפור היהודי״.

בואו לצלול איתנו אל מסע במנהרת הזמן אל נבכי הסיפורים והאירועים של הקהילה היהודית של ספרד וקטלוניה מאז ועד היום.

מהלך הסיור

סיורינו ״הסיפור היהודי״ מתקיים בעיר העתיקה של ברצלונה- ברובע הגותי, כשאת החלק הארי של הסיור נקדיש לרובע היהודי ובסיורנו נתחקה אחר ההיסטוריה היהודית מתחילת דרכה בספרד ועד צו הגירוש.
תקופת תור הזהב התאפיינה ברבנים רבים, ראשי ישיבה, פוסקי הלכה, משוררים, מדקדקי עברית, פרשני מקרא ופרשני תלמוד, כשאחד מחכמיה הבולטים מאזור קטלוניה היה הרמב״ן שהיה פוסק הלכה, פרשן, הוגה דעות, מקובל ורופא.​ רבנים נוספים חשובים מאזור ברצלונה היו הרשב״א, הרא״ה, הר״ן ורבי שמואל הסרדי, ובסיורינו ניתן להם את הכבוד הראוי.

הרובע היהודי בברצלונה נקרא ״קאל״, ועל אף שכיום באזור זה לא מתקיימת קהילה יהודית, הקירות והסמטאות הצרים מספרים את סיפורים לדורי דורות. יש המספרים, שמי שמצמיד אוזנו לאבני הקירות בין סמטאותיו הצרות של הרובע היהודי ומתרכז, יוכל לשמוע את הד קולות ההמולה של החיים היהודים התוססים שהיו כאן.


בסיורינו ״הסיפור היהודי״, נשוטט בין כותלי הרחובות, נשמע על ההיסטוריה היהודית בספרד בכלל וברצלונה בפרט, נראה את בית הכנסת העתיק, כיכר המלך בו התרחש ויכוח הרמב״ן המפורסם, מצבות יהודיות, חריצי המזוזות על הבתים, המוזיאון היהודי, המקווה, בית חב״ד ועוד שלל הפתעות.

1bkfk2kus-1.jpeg
Ciutat_Vella_and_the_Gothic_Quarter.jpeg

למי הסיור מתאים?

מתעניינים ביהדות? מתעניינים בהיסטוריה? הסיור מתאים לא רק לחובבי ז׳אנר היהדות, אלא לכל מי שרוצה לצאת למסע מרהיב בעיר העתיקה של ברצלונה המחביאה בתוכה סודות כמוסים ומרתקים.

בשל האווירה הדינאמית והצעירה של ברצלולה, הסיורים מותאמים למבוגרים, צעירים וילדים כאחד. אין ספק שעם ברצלולה תחוו את תקופת ימי הביניים ועולמם של יהודי קטלוניה בצורה המעניינת והמרגשת ביותר.  ​​

פרטים אחרונים

עלות: 25€ למשתתף

משך הסיור: עד 3 שעות, סיור רגלי

נקודת מפגש: מסעדת הארד רוק קפה, כיכר קטלוניה

אז איך נרשמים?

סיור הסיפור היהודי מתקיים במתכונת של קבוצות קטנות של מינימום 4 משתתפים או כסיורים פרטיים רק לכם ולבני משפחותיכם ובתיאום מראש. 

צרו עמנו קשר עוד היום ונקבע סיור ביום ובשעה המתאימה לכם!

photo-1544015272-d9ae581fdd7f.jpeg
bottom of page